Kada govorimo o društvenim mrežama danas, obično pričamo o svim lošim stvarima koje su nam donijele – ovisnost o njima, usamljenost, otuđenje. Ali, nas dvije smo se upoznale baš putem mreže, i to instagrama.
Postavljale smo fotke i pisale (puno) o vježbama za stopala, o drugačijim načinima na koje možemo raditi “tradicionalne” joga poze, dovodile smo u pitanje sve od istezanja, preko kvazi-duhovnosti, pa čak do marketinga u svijetu welness-a.
Usput smo sigurno stale na žulj raznim influenserskim tendencijama koje su vježbanje prikazivale na površan način uz tvrdnje da je lako uraditi stoj na rukama ili špagu ako samo dovoljno želiš, postaješ duhovan dok se moliš ispred vodopada na Baliju i bjesomučno ponavljaš dva-tri Rumijeva citata (nije da imamo nešto protiv Rumija; iako Maja više voli Trickyja).
Ali, baš smo željele da značajno promijenimo sliku vježbanja na društvenim mrežama jer smo znale da nam je svima potrebno više pokreta i da nam je potrebna drugačija motivacija.
Zainatile smo se razumjeti s kojim se problemima suočava suvremeni čovek i pronaći dugoročna rješenja sa zajednicom koja nas prati.
Ako sjediš cijeli dan, znači li ti zaista da odvježbaš intenzivno dva-tri puta tjedno (i ubiješ se na treningu)?
Ako radiš naporan stojeći posao, omogućuju li ti klasične vježbe dovoljno podrške za svakodnevne pokrete?
Ako si pod prolongiranim stresom (tko nije?), znaš li šta je prije svega potrebno tvom živčanom sustavu – tijelu i umu – da vježbanje ne postane još jedan nivo stresiranja?
Zbog ovakvih pitanja nastavile smo učiti odvojeno i zajedno, da razmjenjujemo znanja i iskustva o vježbanju.
A onda smo riješile da sve to smisleno povežemo i podijelimo. Vođene radošću i smijehom koji nam učenje o pokretu otkriva, odlučile smo pokazati kako je moguće drugačije.
Tako je nastao Prostor pokreta.
Ćao, ja sam Anica. Osmišljavam i vodim kreativne časove pokreta za ljude koji traže nežno i održivo vežbanje, osnaživanje i inspiraciju za lakši pokret, uz manje bola.
Pokret nije bio sastavni deo mog života – skoro svaka fizička aktivnost za mene je predstavljala prepreku: nit jaka, nit fleksbilna. Oduvek sam bila osoba “sa dve leve”, a život me odveo u smeru rada za knjigom i ekranom. Bavljenje jogom mi je pomoglo da se pokrenem, razvijem nežniji odnos prema sebi i svojoj okolini, te postanem otpornija na svakodnevne izazove savremenog života.
Saznaj više o meni klikom na ime.
Ćao, ja sam Maja i želim spasiti druge od dogmi unutar vježbanja na način kako sam spasila sebe.
Podučavam i istražujem pokret koji je izazovan i zabavan. Cilj mi je ponuditi miks dobro poznatih vježbi i principa utemeljenih na znanosti o ljudskom pokretu.
Saznaj više o meni klikom na ime.