Još jedan od koraka koji ti može pomoći u odluci za pokret jeste da se upišeš na naš bilten i dobiješ 5 mini saveta za svakodnevni pokret. Možeš pogledati i stranicu “Studio” i videti naslove časova koji su u ponudi Prostora pokreta (ta videoteka će rasti svakog meseca).
Kratak odgovor: Ne.
Duži odgovor: matematika pomaže – 8 sati rada u jednom položaju barem 5 puta nedeljno, sat vremena vežbanja 2-3 puta nedeljno? Vodile smo se ovim pitanjem kada smo osmišljavale ne samo kraće časove, već i kada smo imale nameru da ono što vežbaš na časovima znaš da primeniš u svakodnevnim položajima i pokretima. To za nas znači otkriti radost u kretanju, stvoriti prostor za pokret.
Joga i pilates su mesta odakle smo počele, savremena nauka je mesto gde nastavljamo. Ono što se do sada nudilo nam je dosta pomoglo da naučimo ovo da radimo i postavimo temelje, ali smo kroz iskustvo videle da ono što se prodaje kao “tradicija” retko to i jeste, a ponekad i ne komunicira (jasno) sa potrebama savremenih ljudi. Društvo u kojem živimo stvara određene navike, primorava nas na stilove života koji nam otežavaju pokret i čine da nam bude teže dostupan. Zato osmišljavamo časove koji odgovaraju baš na takve potrebe: učenjem o nervnom sistemu, anatomiji, biomehanici, prilagođavanjem časova za specifične potrebe.
Bol ne znači napredak. Sem ponekad, kada znači. Svesne smo da smo odabrale jedan od najtežih pristupa, beskompromisno insistirajući na naučno-osnovanom vežbanju: moramo da budemo preciznije, upornije i strpljivije. Ono što radimo je pionirski poduhvat. Ali, nas to loži. Mislimo da je savremenom čoveku prekomerni stres jedan od glavnih uzročnika za manjak lakog i lako dostupnog pokreta. Ima nešto i u društveno-ekonomskoj konstrukciji sveta u kom živimo. To nam je na umu svaki put kada osmišljavamo čas. I zato ne nudimo samo instrukcije, već se trudimo i da prenesemo znanje o tome šta i zašto radimo.